فوم پلی یورتان سلول باز

عایق فوم پاششی یا( spray foam) یک نوع عایق ساختمان است که می‌تواند در دیوارها، سقف‌ها، درزها و منافذ باز و دیگر بخش‌های ساختمان استفاده شود، همچنین برای حفظ گرما در فصل‌های سرد (یا سرما در تابستان) استفاده می‌شود. این نوع عایق از رزین و مواد شیمیایی، مانند پلی اورتان (Polyurthane) یا دیگر ایزوسیانات ها(Isocyanate) تشکیل شده‌است. هنگام پاشش بصورت افشانه، مواد شیمیایی و رزین بصورت فوم گسترش می‌یابد

سلول باز یک نوع فوم است که در آن منافذ کوچک به‌طور کامل بسته نشده است. این نوع اسپری فوم یک مانع بسیار خوب برای هوا است اما هیچ نوع عایق ضد آبی ارائه نمی‌دهد؛ و به این دلیل است که برای کاربرد در فضای باز توصیه نمی‌شود. بیشتر در ظاهر شبیه اسفنج و اغلب برای دیوارهای داخلی استفاده می‌شود. دلیل استفاده این نوع فومها، کاهش صدا توسط نوسانات حرکت عایق موجود و کاهش انتقال حرارت است.


مزایا:
عایق صوتی بسیار عالی
اجرا سریع و آسان
انبساط مایع اسپری شده به صد برابر خود در عرض چند ثانیه
پر کردن تمامی منافذ، درزها و ترک ها دیوار و سقف
دارای چسبندگی بسیار بالا به سطوح مختلف
دیرسوز
جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی
عدم وجود گازهای CFC و HCFC در ساختار
در هنگام عبور صوت  از عایق صوت با فوم پلی یورتان سلول باز اصطکاک حاصله بین امواج صوتی و فوم سبب کاهش انرژی امواج صوتی می‌شود در نتیجه انرژی صوتی کمتری منتقل می‌شود. واکنشی که سبب ایجاد این فوم شده برگشت ناپذیر است و در نتیجه این فوم ها به مرور زمان نه جمع می‌شود و نه امکان ریزش در این محصول وجود دارد.
هر چه ضخامت این فوم بیشتر باشد عایق صدای بهتری حاصل خواهد شد.این محصول در برابر آتش دیرسوز عمل کرده و در کلاس جهانیB2 قرار می‌گیرد و شعله را نگه نمی‌دارد.این محصول منطبق بر اساس استاندارد ASTM D2856  می‌باشد.