عملکرد مواد نفوذگر کریستال شونده:
مواد نفوذگر کریستال شونده بر پایه مواد سیمانی و مواد شیمیایی واکنش پذیر است. این مواد با ایجاد واکنش شیمیایی، بتن را از عمق آب بندی می‌نماید. تأثیر آب بندی ناشی از دو واکنش ساده است، واکنش شیمیایی و واکنش فیزیکی. بتن طبیعت شیمیایی دارد. زمانیکه ذرات سیمان هیدراته می شوندواکنش بین سیمان و آب منجر به سخت شدن بتن و تشکیل توده صلب می‌شود همچنین این واکنش محصولات فرعی تولید می‌نماید که بصورت آهک آزاد ۳٫۵ درصد وزنی بتن را شامل می‌شوند، در منافذ موجود هستندو در حالت سکون در بتن می‌مانند.
آب بندی کریستالی دسته دیگری از مواد شیمیایی را به بتن می‌افزاید. زمانیکه مواد نفوذگر کریستال شونده در تماس با بتن قرار می‌گیرند، عوامل فعال آنها شروع به نفوذ در منافذ مویین بتن نموده و فرایند انتشار اتفاق می‌افتد. تئوری پشت انتشار، مهاجرت محلول با دانسیته بالاتر به سمت محلول با دانسیته پایین‌تر تا زمان تعدیل است؛ بنابراین زمانی که بتن پیش از اعمال سیستم آب بندی با آب اشباع است یک محلول با دانسیته شیمیایی پایین نیز اعمال می‌شود. زمانیکه آب بندی کریستالی بر بتن اعمال می‌شود، محلول با دانسیته بالا در سطح تشکیل می‌شود و فرایند انتشار شیمیایی را راه‌اندازی می‌کند. مواد شیمیایی آب بندی کریستالی باید به سمت آب مهاجرت نمایند تا محلول تعدیل شود.
مواد شیمایی آب بندی کریستالی در بتن پخش می‌شوند و در دسترس محصول جانبی هیدراسیون بتن قرار گرفته و به واکنش شیمیایی اجازه وقوع می‌دهند. وقتی این دو گروه مواد شیمیایی محصول جانبی هیدراسیون سیمان و مواد کریستالی در حضور رطوبت در کنار هم قرار می‌گیرند، واکنش شیمیایی اتفاق می‌افتد. در اثر این واکنش میلیونها کریستال نامحلول تشکیل شده و لوله‌های مویین، ترکها و منافذ را مسدود می‌کنند. تشکیل این ساختار کریستالی تنها با حضور رطوبت اتفاق می‌افتد و لذا در منافذ، مجرای موئینه و ترکهای حاصل از جمع شدگی تشکیل می‌شود. با ورود آب، آب بندی کریستالی شکل می‌گیرد و سوراخها، ترکها و منافذ را آب بند می‌کند. مواد نفوذگر کریستال شونده بصورت یکپارچه با بتن درآمده و بتن را جزیی از سیستم آب بندی می‌کنند. ساختار کریستالی تشکیل شده و با ادامه انتقال مواد شیمیایی به آب این رشته کریستالی بلندتر می‌شود. واکنش تا اتمام مواد کریستالی یا آب ادامه می‌یابد.
مواد کریستال شونده به صور مختلف قابل مصرف هستند. فرم مایع آن بعنوان افزودنی آب بند کننده بتن استفاده شده و به مخلوط بتن در حین پروسه بچینگ یا به تراک مجهز در سایت افزوده می‌شود. فرم پودری آن بصورت پاشش خشک بر سطوح بتنی افقی تازه یا بصورت مخلوط با آب بعنوان پوشش بر سطوح بتنی قدیمی و جدید اعم از افقی یا عمودی قابل مصرف است. به دلیل مقاومت بالای این سیستمها در برابر فشار هیدرواستاتیک مثبت و منفی، سیستم آب بندی نفوذگر کریستال شونده مطمئن‌ترین سیستم در آب بندی و محافظت مخازن آب، تصفیه خانه‌های فاضلاب، تونلها، منهولها، چاله شیرها، سازه‌های زیرزمینی، دیوارهای حائل و... می‌باشند.
تکنولوژی کریستال شونده دوام و کارایی سازه‌های بتنی را افزایش داده، هزینه‌های تعمیرات را کاهش می‌دهد و از بتن در برابر تأثیر عوامل شیمیایی خورنده محافظت می‌نماید.

                                                                  


خواص آب بندی حاصل از مواد نفوذگر کریستال شونده دائمی می‌باشد. به دلیل اینکه تشکیل کریستال‌ها در داخل بتن صورت می‌گیرد و در سطح وجود ندارد، امکان سوراخ شدن و تخریب آن مانند غشاها و سیستم‌های آب بندی سطحی منتفی است؛ لذا حتی در صورت برداشته شدن لایه، سیستم آب بندی مختل نمی‌شود. آب بندی کریستالی کاملاً با بتن سازگار بوده، چسبندگی عالی به بتن ایجاد می‌نماید، مقاومت بتن را در برابر سیکلهای ذوب و یخ افزایش می‌دهد و به جهت کاهش انتشار یون کلراید، میلگردهای فولادی را در برابر خوردگی محافظت می‌نماید.
علی رغم اینکه سیستمهای نفوذگر کریستال شونده نفوذ آب را از طریق منافذ مویین مسدود می‌کنند، به بتن اجازه تنفس داده و به کیورینگ و کسب مقاومت بتن کمک می‌کنند. از مهمترین مزایای سیستم آب بندی کریستالی خاصیت خود ترمیم شوندگی آن است. این سیستم قادر است ترکهای مویین استاتیک حاصل از جمع شدگی را تا عرض ۰٫۴ میلیمتر با تشکیل نانو کریستال ترمیم نماید و مانع عبور آب از این ترکها گردد.
موارد مصرف  و کاربرد : از این محصول می توان در موارد ذیل استفاده نمود :
•    آب بندی فشار منفی و مثبت در سطوح عمودی و افقی
•    آب بندی و محافظت مخازن آب و فاضلاب
•    سطوح بتنی در تماس با آب
•    آب بندی فونداسیون و زیرزمین ها
•    آب بندی داخلی و بیرونی دیوارهای بیرونی و حائل
•    کانالها ، تونل‌ها و عرشه پل ها
•    آب بندی و محافظت سطوح بتنی در برابر آب دریا در اسکله ها و بنادر
•    محافظت از فونداسیونهای در تماس با خاک و مواد خورنده
ویژگیها و مزایا:
•    دوام و آب بندی بلند مدت
•    اجرای آسان و سریع
•    محافظت از آرماتور در برابر آب و مواد خورنده
•    قابلیت آب بندی در فشار مثبت و منفی
•    عیر سمی و مناسب برای تماس با آب شرب
•    امکان تنفس بتن با وجود خواص آب بندی بالا
•    مقاومت و کارآیی بالا در محافظت در برابر کربناتاسیون و نفوذ یون کلر
•    قابل تعمیر
•    عدم نیاز به دیوار محافظ آجری پس از اجرای محصول